Yeni bir bilgisayar aldıysanız, verilerinizi yeni bir bilgisayara aktarma konusunda kaygılanmayın.

Günümüzde IT teknolojilerinin gelişimi sayesinde verilerinizi yeni bir bilgisayara aktarmak çok kolay! Eski bilgisayarınızda ki yedeklerinizi ve kişisel ayarlarınızı yeni cihazınıza aktarmak için birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden bazıları harici bir depolama birimi ile gerçekleştirilirken, bazıları da çeşitli internet araçları ve depoloma alanları ile gerçekleşmektedir.

Harici Bir Depolama Birimi Kullanarak Veri Aktarma

Harici bir depolama birimi kullanarak eski bilgisayarınızda ki verileri nasıl yeni bilgisayarınıza aktarırsınız? Bu işlem için öncelikle, harici bir sabit disk ya da flash bellek almanız gerekmektedir. Bu cihazlardan herhangi birine sahip değilseniz, mobil cihazınızı da depolama birimi olarak kullanabilirsiniz.

Yeni nesil akıllı bir mobil cihaza sahipseniz, dosyalarınızı ve kişisel verilerinizi yeni bir bilgisayara aktarmak için hafızası yeterli olacaktır. Depolama biriminizi eski bilgisayarınıza bir USB kablo birimi ile bağlayınız.

Sonrasında, yedeklemek istediğiniz verilerinizi güzelce bir klasörlere ayırınız. Böylece, verilerinizi yeni bilgisayarınıza aktarırken kafanız karışmayacaktır. Geriye yapmanız gereken tek bir işlem kalıyor! Harici depolama biriminizi kullanarak verilerinizi yeni bir bilgisayara aktarın!

Bir Aktarım Kablosu Kullanarak Verilerinizi Aktarma

Biraz eski bir yöntem olmasına rağmen, veri aktarımı için çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Peki, bir aktarım kablosu kullanarak eski verilerinizi yeni bir bilgisayara nasıl aktarabilirsiniz? Bunun için öncelikle çift yönlü bir USB aktarım kablosuna ihtiyacınız var.

USB 3.0 ve üzeri teknolojiye sahip bir kabloya sahipseniz, aynı zamanda bilgisayarlarınızda bu teknolojileri destekliyorsa, verilerinizin aktarım işlemi çok hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. İlk yapmanız gereken, bir aktarım kablosu ile bilgisayarlarınız arasında bağlantı sağlamaktır.

Sonrasında, verilerinizi aktarmak için yardımcı bir programa ihtiyacınız olacak! Yardımcı program olarak “PCmover” programını kullanabilirsiniz ya da internet üzerinde ufak bir araştırma yaparak benzer programlara ulaşabilirsiniz. Son olarak, yardımcı programınızı çalıştırıp eski verilerinizi yeni bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

İnternet Depolama Alanları İle Verilerinizi Aktarın

Günümüzde en çok tercih edilen verileri aktarma modeli, internet depolama alanlarını kullanmaktır. Bu depolama alanlarından başlıcaları: “GoogleDrive”, “OneDrive”, “iCloud”, “pCloud” ve “Dropbox” olarak bilinir. Bu internet depolama alanlarının çok tercih edilme sebebi, mobil cihazlar ile kolaylıkla senkronize edilerek çalışabilmeleridir.

Böylece, bilgisayarınızda ki eski verileri yeni bir bilgisayara aktarırken aynı zamanda mobil cihazınızda ki yedeklerinizi de yeni bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Kullanım ve veri aktarımı açısından oldukça kolay bir yöntemdir. Eski dosyalarınızı güzelce yedekleyip klasörledikten sonra tek yapmanız gereken, bu internet depolama alanlarından herhangi birine yüklemek(upload etmek).

Bu dosyaları upload ederken dikkat etmeniz gereken nokta, dosyalarınızı upload etmeden önce herhangi bir sıkıştırma programı ile “RAR”, “ZIP” vb… bir formata dönüştürmektir. Böylece, dosyalarınızı daha hızlı bir şekilde upload edebilirsiniz. Son olarak, yapmanız gereken tek şey daha önceden upload etmiş olduğunuz bu dosyaları yeni bilgisayarınıza indirmek!