Faruk Serin

Ağrı Gezi Rehberi

06.02.2019
175
Ağrı Gezi Rehberi
INSTAGRAM

Ağrı, Doğu Anadolu’nun gözde şehirlerinden biridir. Adını, Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı’ndan alır. Ağrı, 1869’da ilçe olmuş, 1927’de ise il olmuştur. Coğrafi konumunun çok iyi olması sebebiyle Persler, Urartular, Hititler, Asurlular gibi birçok köklü uygarlığın ele geçirip, ikamet ettiği bir şehirdir. Birçok uygarlık ise Ağrı’yı, Anadolu’ya giriş kapısı olarak görmüş ve sadece bu amaçla kullanmıştır. Kısaca Ağrı, her zaman önemli ve misafirin eksik olmadığı bir şehir olmuştur.

Ağrı Gezilecek Yerler

Ağrı, doğal yapıların yanı sıra birçok medeniyete ev sahipliği yapması nedeni ile sınırları içerisinde çok fazla tarihi yapıyı da bulunduran bir şehirdir. Bu yapıların en bilineni İshak Paşa Sarayı’dır. İshak Paşa Sarayı, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunur. Yapımına 1685 yılında başlanmış ve 99 yılda tamamlanmıştır.

Sarayın inşasını tamamlayan Küçük İshak Paşa’nın adını almıştır. İnanılmaz bir işçiliğe ve mimariye sahiptir. Görülmesi gereken yapılardan biridir. İshak Paşa Sarayı’nın yanı sıra Doğubayazıt Kalesi, Hamur Kümbeti, Şoşik Kalesi gibi yapılar da görülmeye değer eski medeniyet eserlerindendir.

Ağrı deyince akla ilk gelen şey ise Ağrı Dağı’dır. Ağrı Dağı ve yamacında bulunan Nuh Tepesi, kesinlikle gezilmesi gereken yerlerdendir. Nuh Tepesi, Nuh’un büyük felaketten kurtardığı canlıları gemisiyle getirdiği yer olarak bilinir. Üç Kilise de Ağrı’da görülebilecek yerler arasındadır.

Üç Kilise, Ağrı’nın Taşteker köyünde bulunur. Ağrı’da gezilebilecek bir diğer yer ise Buz Mağarası’dır. Buz Mağarası, Ağrı Dağı’nın yanında bulunan Küçük Ağrı Dağı’nın güney eteğinde bulunur. İçerisi buzlarla süslüdür ve güneşli havalarda mağaranın ağzından içeri vuran güneş ışınları, buzlar sayesinde yansıyarak çok güzel görüntüler oluşturur.

Ağrı Nerede?

Ağrı, Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinde yer alır. Doğusunda İran, kuzeyinde Kars, Güneyinde ise Van vardır. Ayrıca Iğdır, Bitlis, Muş ve Erzurum illeri ile de komşudur.

Ağrı Ne Zaman Gidilmeli?

Ağrı kışları çok soğuk, yazları ise sıcak ve kuru bir havaya sahiptir. Kış mevsiminde gitmek, soğukla baş etmeyi gerektirir, yazda gitmek de aynı şekilde sıcakla uğraştırır. Bu sebeple Ağrı’ya gitmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Bu mevsimlerde hava serin olur ve rahatsız etmez.

Ağrı Nerede Kalınır?

Ağrı, birçok doğu iline göre daha gelişmiş ve daha fazla yatırım almış bir şehirdir. Bu sebeple Ağrı’da oldukça güzel, lüks ve kaliteli hizmet sunan oteller bulunmaktadır. Ağrı’nın merkezinde kalınabilecek en iyi otellerden biri Metecan Otel’dir. Grand Cenas Otel ve Hatemoğlu Otel de tercih edilebilir.

Ağrı Gece Hayatı

Ağrı, diğer doğu illeri gibi gece hayatı olmayan bir şehirdir. Ağrı’da çok az sayıda bar vardır. Kafe kültürü daha çok rağbet görmektedir ve gece geç saatlere kadar kafeler açık kalır. Halk geceleri kafeleri ve türkü barları tercih eder.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

FARUK SERİN TÜM HAKLARI SAKLIDIR.