Faruk Serin

Sivas Gezi Rehberi

06.02.2019
125
Sivas Gezi Rehberi
INSTAGRAM

Yüzyıllardır birçok tarihi sahneye şahit olmuş güzel şehir: Sivas

Sivas Nerede?

Sivas ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer alan ve bölgenin yüz ölçümü bakımından büyük şehirlerinden birisidir. Fakat sahip olduğu yüz ölçümüne rağmen sanayi ve turizm çok da gelişmiş değildir. Bu sebepten dolayıdır ki ülkemizin büyük şehirleri listesinde bulunmuyor.

Sivas Ne Zaman Gidilmeli?

Kış aylarında gitmek pek mantıklı bir karar olmayacaktır, çünkü Sivas kışları soğuk ve yoğun şekilde karlı geçen bir şehirdir. Eğer gezmek için gidecekseniz kesinlikle yaz aylarında gitmelisiniz, fakat Sivas yaz aylarında da çok sıcak olmaz, havası genellikle ılık ve nemlidir.

Sivas Gezilecek Yerler

1- Çifte Minareli Medrese

Çifte Minareli Medrese Taç kapı üzerinde bulunan yazılı taşa göre 1271 yılında İlhanlıların Veziri Şemseddin Bey tarafından yaptırılmış ve kullanıma sunulmuştur. Medrese, işlemeli taç kapısı ve çini örgülü iki minaresi ile dikkat çekmektedir. Bu yüzden ki Sivas’ın en çok gezilen turistik mekanlarından birisi konumundadır.

2- Gök Medrese

Bu medrese, diğer birçok yapıt gibi Selçuklulardan Şehre miras kalmıştır. Fakat medrese uzun süredir tadilatta olduğu için turizme kapalıdır. Eserin tadilatını üstlenen firma en geçen 2019 yılının sonuna kadar medresenin hizmete açılacağını söylemekte.

3- Ulu Cami

Ülkemizin en köklü camilerinden biridir. Caminin avlusuna üç yönden girişi bulunmakta ve cami düz bir dam ile dikdörtgen planlı bir şekilden oluşuyor. Kufe tipli cami sınıfında yer alan nadir örneklerinden biri olan Ulu Cami henüz kubbe fikrinin gelişmediği bir dönemde inşa edilmiştir. Fiziki yapısından ziyade ilgiyi daha çok minaresinde toplamıştır. Sebebi tam bilinmemekle beraber minaresi büyük oranda eğridir. Ve camiyi çekici yapan detay da minaresi in eğri oluşudur. Görülmesi gereken güzel bir eserdir.

4- Behram Paşa Hanı

Tadilatı 2 senedir devam eden yapı bu sene turizme açıldı. İçerisinde otel, kahve, restoran ve araç park yeri de bulunduran yapı Tarihi Kurşunlu Hamamı ile aynı sokakta, hatta yan yana bulunuyor.

5- Tarihi Kurşunlu Hamamı

Yüzyıllardır halka hizmet vermekte olan hamam, dışından ziyade iç güzelliği ile insanları kendine çekiyor.

6- Tarihi Taş Han

Kaynaklarda yapım tarihinin 19. yüzyılın sonlarına denk geldiği düşünülüyor. Azınlık tüccarları tarafından yaptırılmış ve hizmete açılmış olduğu bilinen Taş Han’ın iç kısmında bulunan tarihi Aslanlı Çeşmesinden soğuk su içebilir ya da Han’ın üst katında çay içerek kendinize şehri izleyebilme şansı tanıyabilirsiniz.

Sivas Nerede Kalınır?

Sivas’ta nerede kalmalı denince akla ilk olarak Büyük Otel gelir. Otel Sivas‘ın tam merkezinde ve çoğu yere yakın bir konumdadır. Eğer basit, sade ve uygun fiyatlı bir yerde kalmayı düşünüyorsanız, şehrin küçük pansiyonlarını tercih edebilirsiniz.

Sivas Gece Hayatı;

Sivas gece hayatı pek hareketli olmamakla beraber sakin ve boş sokaklarında kafanızı dinleyebileceğiniz sakinliktedir. Gece gezebileceğiniz en güzel yerlerin başında İstasyon Caddesi, Aksu parkı ve Sivas Meydanı gelir. Eğer çay içmek, piknik veya mangal yapmak gibi bir düşünceniz var ise özellikle Paşa Bahçe veya Aksu Parkı tercih edebilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

FARUK SERİN TÜM HAKLARI SAKLIDIR.